Coraz więcej osób pracuje tzw. otwartych biurach. W Europie Zachodniej takie miejsca pracy są już bardziej normą, niż trendem. Niestety, wiążą się z pewnymi niedogodnościami. Wyobraźmy sobie sytuację, w której musimy skończyć bardzo ważny raport, który wymaga od nas ogromnego skupienia. Nagle okazuje się, ze zaczynamy słyszeć wszystko, co dzieje się wokół nas. Z sąsiedniego biurka dochodzi drażniący dźwięk telefonu. Koledzy podczas krótkiej przerwy w pracy urządzili pogawędkę na temat wczorajszego meczu. Koleżanka postanowiła zrobić porządki na swoim miejscu pracy i co chwilę dobiegają nas odgłosy otwieranych i zamykanych szafek, przekładanych segregatorów i szelest dokumentów. W takiej sytuacji trudno o koncentrację uwagi.

Po co zwracać uwagę na akustykę biura?
Przeprowadzone zostały badania, które pokazały, że zakłócenia dźwięku występują w biurze średnio raz na 11 minut, co prowadzi do prawie 86 zmarnowanych minut podczas całego dnia pracy! Na nic się zdają próby ignorowania hałasu. Naszą naturalną tendencją jest koncentrowanie się na ludzkich głosach, co odwraca uwagę od naszej pracy. Za każdym razem, gdy tak się dzieje, trzeba poświęcić dodatkowy czas na ponowne skoncentrowanie się na zadaniu. Nawet kilka takich sytuacji w ciągu 8-godzinnego dnia pracy może obniżyć wydajność o około 15%. Oczywistą konsekwencją tego zjawiska są popełniane przez nas błędy, a zadania, które w zwykłych warunkach zajęłyby nam znacznie mniej czasu zdają się nie mieć końca.

Nowoczesne trendy biurowe, które wpływają na akustykę pomieszczeń
Nasze zadania coraz częściej opierają się dzisiaj na współpracy. Bardzo popularne stały się burze mózgów oraz interaktywne przestrzenie. Powoli znikają natomiast układy hierarchiczne. Biorąc pod uwagę ten nowy sposób pracy, tworzenie biur na otwartym planie jest nieuniknione. Właśnie, dlatego meble oraz wszelkie dodatki akustyczne znajdują się obecnie w centrum uwagi.
Twarde powierzchnie odbijają fale dźwiękowe, powodując pogłosy, przenosząc małe dźwięki na większe odległości. Projektanci mebli starają się odwrócić ten efekt tworząc specjalne meble. Meble akustyczne warstwowane włóknem filcowym, piankowym lub dźwiękochłonnym rozpraszają dźwięk, oferując wyciszone środowisko pracy. Oto kilka przykładów takich mebli, które możemy wykorzystać w swoim biurze:

Zabudowane sofy lub fotele
Są to swego rodzaju ergonomiczne kapsuły do siedzenia, które zapewniają pracownikom prywatność i spokój. Miękkie dla wygody i wyścielone filcem wewnątrz, chronią użytkownika przed hałasem otoczenia, tworząc zaciszne otoczenie. Wiele z nich wyposażonych jest w takie udogodnienia jak możliwość ładowania urządzeń mobilnych i porty USB, dzięki czemu pozwalają na nieprzerwaną pracę.

Panele akustyczne
Są to panele dźwiękochłonne z filcu, służące do izolacji pomieszczenia przed hałasem z zewnątrz. Montowane są na ścianach i sufitach za pomocą zawiasów lub ruchomych stalowych ramion, które można przechylać lub obracać w dowolnym kierunku. W przeciwieństwie do brzydkich izolatorów ściennych, produkowane są w żywych kolorach i eleganckich kształtach.

Modułowe panele
Są to panele, które można rozmieścić wokół stanowisk roboczych, aby chronić je przed rozmaitymi dźwiękami. Działają one jak tymczasowe ściany, które można w każdej chwili zdemontować i przenieść w inne miejsce. Panele te doskonale nadają się do wielooddziałowych biur, w których różne zespoły muszą pracować w tandemie, ale każdy zespół wymaga również pewnej ilości prywatności podczas wewnętrznych spotkań.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *