Praca w biurze zazwyczaj wymaga spędzania dużej ilości czasu w fotelu biurowym – w pozycji, która niezbyt korzystnie wpływa na nasz kręgosłup. Aby uniknąć wszelkich dolegliwości związanych z obciążeniami kręgosłupa np. bólu kręgosłupa, głowy czy karku warto zadbać o odpowiedni ergonomiczny fotel biurowy, który wspiera dolną część pleców i pozwala zachowywać cały czas dobrą postawę. Istnieje wiele rodzajów ergonomicznych krzeseł przewidzianych do użytku biurowego. O dużej części modeli można powiedzieć „idealne”. Jednak najprościej rzecz ujmując najlepszy ergonomiczny fotel biurowy to taki, który jest dostosowany do konkretnego użytkownika pod każdym względem. Na co należy zwrócić szczególną uwagę wybierając krzesło biurowe? Oto kilka podstawowych kwestii:

Wysokość siedziska
Wysokość siedziska fotela biurowego powinna być przede wszystkim łatwo regulowana. Pneumatyczna dźwignia regulacji to najlepsze z możliwych rozwiązań. Pozwala szybko i bez trudu dopasować wysokość siedziska do konkretnego użytkownika. Zanim wybierzemy fotel usiądźmy w nim. Jeśli jesteśmy w stanie położyć stopy płasko na podłodze, z udami w pozycji poziomej i kolanami zgiętymi pod kątem prostym, znaleźliśmy właśnie odpowiednią wysokość siedziska.

Szerokość i głębokość siedziska
Siedzisko powinno mieć odpowiednią szerokość i głębokość, aby mógł w nim wygodnie usiąść każdy użytkownik. Zwykle standardem jest szerokość 43 do 51 cm. Głębokość musi być wystarczająca, aby użytkownik mógł usiąść z plecami przylegającymi do oparcia ergonomicznego krzesła biurowego, pozostawiając około 5 do 10 cm odstępu między tylną częścią kolan, a siedzeniem krzesła. Pochylenie siedziska do przodu lub do tyłu powinno być regulowane. Generalnie im więcej opcji regulacji, tym lepiej.

Podparcie lędźwiowe
Wsparcie dolnej części pleców w ergonomicznym fotelu jest bardzo ważne. Kręgosłup lędźwiowy posiada krzywą wewnętrzną, a siedzenie przez długi czas bez podparcia dla tej krzywej prowadzi do garbienia się, które spłaszcza naturalną krzywiznę. Efektem są obciążania struktur w dolnym odcinku kręgosłupa. Ergonomiczne krzesło powinno mieć nie tylko specjalnie wyprofilowaną część lędźwiową, ale również regulację odcinka lędźwiowego (zarówno wysokości, jak i głębokość), aby każdy użytkownik mógł uzyskać odpowiednie dopasowanie i podeprzeć krzywiznę dolnej części pleców.

Oparcie
Oparcie ergonomicznego krzesła biurowego powinno mieć szerokość od 30 do 48 cm. Jeśli oparcie jest oddzielone od siedziska, powinno ono być regulowane pod względem wysokości i kąta nachylenia. Musi być w stanie utrzymać naturalną krzywiznę kręgosłupa, ze szczególnym uwzględnieniem właściwego wsparcia odcinka lędźwiowego. Jeśli fotel biurowy ma połączone siedzenie i oparcie, oparcie powinno być regulowane w kącie do przodu i do tyłu, z mechanizmem blokującym, aby uniemożliwić mu cofnięcie się zbyt daleko do tyłu, gdy użytkownik ustawi już odpowiedni kąt.

Podłokietniki
Podłokietniki fotela biurowego również powinny być regulowane. Są potrzebne, aby przedramiona użytkownika wygodnie odpoczywały, a ramiona były rozluźnione. Łokcie i przedramiona powinny opierać się lekko na podłokietnikach. Zmniejszają się wówczas obciążenia kręgosłupa.

W sklepach z meblami biurowymi dostępne są obecnie zarówno obrotowe, jak i stacjonarne fotele biurowe. Fotel z mechanizmem obrotowym to zdecydowanie lepszy wybór. Dzięki niemu fotel może się łatwo obracać, a użytkownik sięgać do różnych obszarów swojego biurka bez większego wysiłku. Sprawdź ofertę Halmar – krzesła, hokery i fotele.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *